Saveti za organsku baštu - Kako uspešno kombinovati povrće
Praktični saveti za organsku baštu - koje biljke se dobro slažu, kako boriti protiv štetočina i osigurati bogat urod bez hemije.
Organska bašta: Saveti za uspešnu kombinaciju povrća
Uzgoj povrća u vlastitoj bašti postaje sve popularniji, ali mnogi početnici se suočavaju sa izazovima pravilne kombinacije biljaka i borbe protiv štetočina bez upotrebe hemikalija. Kroz iskustva iskusnih baštovana, donosimo korisne savete kako postići zdrav i bogat urod.
Najbolje kombinacije povrća
Iskustvo pokazuje da se šargarepa, peršun i paštrnjak izvrsno slažu kada se seju jedan pored drugog. "Moji već decenijama uvek seju paštrnjak, peršun i šargarepu jednu do drugog i uvek sve uspe", kaže jedan od iskusnih baštovana.
Luk je idealan sused za šargarepu, dok za papriku (baburu) postoje određene dileme jer su informacije na internetu oskudne. Neki baštovani preporučuju celer kao dobrog suseda, ali treba imati u vidu da se celer uvek rasađuje, za razliku od šargarepe, peršuna i paštrnjaka koji se seju direktno.
Proređivanje i presađivanje
Kod šargarepe, peršuna i paštrnjaka ne radi se pikiranje već direktno sejanje. "Kad niknu, onda se proređuju - čupa se višak biljčica. Ako hoćeš krupniji rod, zeleni, onda je više prorediš - napraviš veći razmak između biljčica", savetuje iskusni baštovan.
Bitno je napomenuti da biljčice koje se iščupaju prilikom proređivanja treba baciti jer im je oštećen korenčić i male su šanse da bi uspele ako bi se posadile na drugo mesto. "Uostalom, tih biljčica koje čupaš ima puno i ko će sada svaku iščupanu biljčicu odmah trčati i saditi na drugo mesto. To je zaludan posao."
Zaštita od nevremena i gradova
Nevremena i gradovi mogu naneti veliku štetu bašti. "Prosle subote - led i jaka kiša - desetkovali su moju baštu. Jagode su mislim najgore prošle, verovatno što su bile u punom zrenju. Višnje, kajsije, trešnje, kupina, ma sve od tikvica i krastavaca - baš ništa nije ostalo. Paradajz isto."
Za zaštitu osetljivijih biljki može se koristiti nadstrešnica od zaštitne mrežice ili improvizovani plastenik. "Pokušavam da namestim neke cerade za te osetljivije biljke, mada mislim da je bolje ostaviti ih da se same izbore za život u ovakvim uslovima."
Borba protiv štetočina
Puževi predstavljaju veliki problem u bašti. Jedan od efikasnih načina borbe je postavljanje posuda sa pivom: "Stavim tanjiriće sa pivom i preko noći se nakupe oko toga, posle ih samo pokupim."
Protiv smrdibuba koristi se rastvor od belog luka i ljute paprike, ali rezultati su promenljivi: "Nisam nikad videla toliko smrdibuba. Mile po plodovima, a kad ih pokupim, sutra ih bude još."
Za krompirovu zlaticu preporučuje se ručno skupljanje ili tretiranje koprivom: "Zlatice kupimo ručno koje se ne potruju koprivom, a sadim i kadificu i hren uz krompir."
Prirodna đubriva i zaštita
Gorka so (magnezijum sulfat) pokazala se kao izuzetno korisna u bašti: "Dve kašike gorke soli na 4l vode - pošpricam i videćeš učinak. Inače ja kad sadim paradajz i papriku stavim kašikicu te soli u zemlju i da vidiš kako raste, a štiti od nametnika."
Kopriva je još jedan prirodni saveznik: "Kopriva se može jednom nedeljno špricati i ona odstranjuje razne uši, bube, a štiti od plamenjače."
Zaključak
Organski uzgoj povrća zahteva strpljenje i posmatranje, ali donosi zadovoljstvo i zdravije plodove. Ključ uspeha leži u pravilnoj kombinaciji biljaka, pravovremenoj zaštiti od vremenskih nepogoda i upornoj borbi protiv štetočina prirodnim sredstvima. Kao što jedan baštovan kaže: "Biće to sve dobro, a još bolje kad budeš sejala drugi put."